Czy warto korzystać z API Google Shopping?
Co to jest Google API? Jak działa API i po co nam ono w reklamach Google Shopping? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Mamy nadzieję, że zrozumiesz je lepiej i wykorzystasz do swoich potrzeb. Zaczynamy!
Skrót API to z angielskiego Application Programming Interface, czyli Interfejs Programistyczny (lub Programowania) Aplikacji. Zapewne korzystasz z niego, choć niekoniecznie musiałeś już wcześniej słyszeć jego nazwę. API to rodzaj połączenia pomiędzy dwoma aplikacjami lub narzędziami, które pozwala im na szybką komunikację i wymianę informacji. Programiści od kodowania aplikacji używają API najczęściej, żeby ułatwić współpracę innym programistom lub użytkownikom, którzy nie muszą wiedzieć, jak to działa.
Przykładem używania API na co dzień może być zamawianie jedzenia przez internet lub rezerwowanie pokoju w hotelu poprzez platformę porównującą. Takie strony dają użytkownikom opcje porównywania wielu możliwości i ofert, żeby mogli wybrać, co najbardziej im odpowiada. API sprawia, że mogą to robić bez otwierania stron wszystkich możliwych dostawców lub hoteli. Wpisując pożądane kryteria wyszukiwania, sprawiamy, że API porównuje oferty i informacje w bazach danych i łatwo trafiamy tam, gdzie chcemy.
Jaką funkcję ma API w kampaniach produktowych w Google Shopping?
Po stworzeniu konta w Google Merchant Center, przedsiębiorca ładuje plik produktowy, żeby stworzyć kampanię w Zakupach Google. Jest na to jednak kilka sposobów — można to zrobić:
- ręcznie, jako plik z arkusza kalkulacyjnego z komputera lub Arkusza Google,
- poprzez zaplanowane pobieranie pliku z komputera, który aktualizujemy ręcznie,
- przez platformę wspierającą, np. dzięki gotowemu silnikowi sklepu
- lub właśnie przez stworzenie połączenia API.
Ostatnia z wymienionych opcji jest najszybsza i najwygodniejsza, bo w pełni zautomatyzowana. API Content dla Google Shopping daje aplikacji możliwość na bezpośrednie połączenie sklepu i konta Google Merchant Center. Informacje o reklamowanych produktach są więc aktualizowane niemal natychmiast, jeśli w sklepie nastąpi zmiana. Dzięki temu np. nie reklamujesz produktów, które już się skończyły.
*
Zależy Ci na pozyskaniu nowych klientów dla Twojego biznesu?
*
Jakie zalety ma API w Google Shopping?
Google stworzyło API dla reklam Google Shopping, bo ich popularność znacznie wzrosła i wystąpiła konieczność zaspokajania potrzeb coraz większej liczby użytkowników i konsumentów. Najważniejszymi zaletami używania API Contents w Google Shopping w porównaniu do manualnego ładowania plików produktowych są:
- Automatyczne zarządzanie kontem
- Zarządzanie reklamami każdego produktu oddzielnie
- Częstość automatycznego przesyłania danych
- Kompleksowe zarządzanie ustawieniami wysyłki i podatków
Kto może czerpać najwięcej korzyści z API dla Google Shopping?
API jest najmocniej rekomendowane dużym sklepom i przedsiębiorstwom. Im więcej produktów znajduje się w sklepie, tym trudniejsze staje się ręczne zarządzanie nimi. API content dla Shoppingu pozwala efektywnie zarządzać kompleksowymi kampaniami dla ogromnych ilości produktów. Teraz, dzięki aplikacjom takim jak Heralbee, wszyscy mogą korzystać z API w Google Shopping. Heralbee używa Google API, żeby zapewnić klientom:
- szybkie aktualizacje cen i promocji w kampanii produktowej
- szybkie aktualizacje stanów magazynowych w reklamie zakupowej
- najszybsze możliwe przesyłanie danych w całym Google
Heraldbee pomoże Ci opracować strategię marketingową dla biznesu online.